Nová výstavba U Dvoru se konečně začne realizovat

V městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky v lokalitě U Dvoru měly před několika lety vyrůst nové domy. Dlouho očekávaná proměna území se ale neuskutečnila a na pozemcích v blízkosti mateřské školy a domu s pečovatelskou službou je dosud neobydlená planina. To by se ale v budoucnu mohlo změnit. Po několika letech totiž došlo v celé věci k posunu a investor má zájem v lokalitě výstavbu nového bydlení začít realizovat. Zástupce španělských investorů Ing. Milana Zavady jsme se zeptali: Proč jsme tak dlouho museli čekat a co investorům bránilo zahájit výstavbu dříve?

Milan Zavada: Původní projekt vznikl ještě před realitní krizí v roce 2008 a plně odpovídal svou koncepcí této době. Problematická byla velikost bytů a minimální zázemí pro obyvatele. Realizaci tohoto projekt zbrzdila již zmiňovaná krize a následné hledání optimalizace tohoto investičního záměru. V tomto procesu optimalizace také vznikla myšlenka realizovat na těchto pozemcích bytovou výstavbu formou řadových domků. Nakonec zvítězila forma bydlení v bytových domech s přirozeným vnitroblokem pro herní a sportovní vyžití dětí.

V čem se záměr přehodnotil?

Milan Zavada: Optimalizovala se velikost bytů. Domnívám se, že je toto jedna z posledních možností, kdy bude možné ještě koupit poměrně velké byty za rozumnou cenu. Současný trend projektů je zmenšovat byty až na skoro neúnosnou mez. Zde budeme mít nabídku velikosti bytů od 1+KK až po 5+KK. Nejvíce zastoupená velikost bytů bude 3+KK a následně 2+KK. V objektech jsou také navržené bezbariérové byty pro osoby se zhoršenou možností pohybu a orientace. Součástí každé bytové sekce bude velká prostorná kočárkárna, dále pak sklepní koje pro každý byt a velký výtah, do kterého se vejde kočárek, včetně maminky a dalšího člena rodiny třeba s koloběžkou, aniž by se museli skládat jak do “konzervy”. Každý byt bude mít k dispozici parkovací stání v podzemních garážích pod objektem. Tyto garáže budou vybavené dobíjecí stanicí pro elektromobily a přístupné výtahem.

Na pozemcích tedy vyroste několik bytových domů, je to tak?

Milan Zavada: Ano, celkový bytový soubor obsahuje celkem pět objektů. Každý objekt nabídne od 31 do 36 bytů. Celkem se tedy bude jednat o 160 bytů. Objekty budou mít jedno podzemní podlaží s parkovacími místy a 4 nadzemní podlaží jako běžná patra. Poslední páté nadzemní podlaží není dispozičně přes celý půdorys, ale obsahuje vždy dva velké střešní byty se střešní terasou a vyústění schodišť, která budou sloužit pro přístup zahradníků na střechu, protože veškeré střechy jsou navržené jako zelené. Toto je také náš drobný příspěvek do urbanistické ekologie spolu s využíváním srážkové vody pro další využití prostřednictvím jejího zachycování do akumulačních nádrží v objektech.

Jak to vidíte časově z hlediska harmonogramu výstavby?

Milan Zavada: V současné době jsme ve fázi územního řízení. Následovat bude stavební řízení a doufám, že v první polovině roku 2021 budeme moci zahájit stavební práce.

Pro koho budou byty určeny? Cílová skupina Vašeho projektu?

Milan Zavada: Myslím, že určení cílové skupiny v současné době je velice složité. Byty budou určeny pro všechny, kteří ocení bydlení v klidné oblasti s dostupnou občanskou vybaveností a s možností volnočasového vyžití ve vlastním vnitrobloku. Výhodou této lokality je také blízkost nákupního centra Futurum a napojení na dopravní infrastrukturu.

V jaké cenové relaci se byty budou pohybovat?

Kalkulačka bytů bude k dispozici, jakmile bude zahájen prodej. Nabídka bytů však bude široká.

Co Vás vede k tomu realizovat tento investiční záměr právě v Mariánských Horách?

Milan Zavada: Mariánské Hory mají z mého pohledu asi největší potenciál ze všech městských obvodů Ostravy. Díky své poloze jsou fakticky geometrickým středem města, v docházkové vzdálenosti je zde hlavní dopravní infrastruktura a občanská vybavenost, tedy obchody, služby a sportoviště. A to vše v zeleni.

Ing. Milan Zavada, zástupce investora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *